Otvorena izložba “ENTR’ACTE: Između činova života” umetnice Lal Batman u Bioskopu Balkan
Prva samostalna međunarodna izložba umetnice Lal Batman iz Istanbula, pod nazivom “ENTR’ACTE: Između činova života” otvorena je 4. juna u 19 časova u Bioskopu Balkan, u produkciji Fondacije Saša Marčeta.
Izložba “ENTR’ACTE: Između činova života” objedinjuje umetničke radove Lal Batman: slike, video rad specifičan za lokaciju i umetničke instalacije, kao i rezultate jednogodišnjeg sociološkog istraživanja koje je sprovela kustoskinja izložbe, Ebru Jetiskin.
Lal Batman je povodom otvaranja izložbe izjavila: “Ovo je za mene veliko iskustvo. Veoma sam uzbuđena i srećna što sam ovde. Umetnička scena Beograda je veoma dinamična i to mi se dopada. Zahvalna sam Fondaciji Saša Marčeta na sjajnom zajedničkom projektu. Omogućili su mi odličnu priliku da prikažem svoju umetnost, koncept, i ono što jesam”. O samom prostoru u kome se realizuje izložba, umetnica iz Turske je dodala: “Bioskop Balkan je za mene važan, jer je kustoski koncept bio direktno povezan sa samom zgradom. Čim sam je prvi put ugledala, uspostavila sam vezu”.
Izložba, smeštena u istorijski ambijent zgrade Bioskopa Balkan, podignutog na mestu nekadašnjeg hana i značajnog po brojnim događajima koji su sledili — poput prikazivanja prve filmske projekcije — uvodi duh prostora u jednu posve dramaturšku i kinematografsku postavku. “ENTR’ACTE: Između činova života” ispituje odnose socijalnih interakcija u društvu spektakla koje se, između ostalog, razvijao i sa operom i bioskopom, i razmatra aktuelne probleme kulture spektakla, koja je prerasla u šund i postala gotovo „prirodna pojava“ savremenog urbanog života.
Kustoskinja Ebru Jetiskin je o kreiranju koncepta i radu sa Fondacijom Saša Marčeta rekla: ”Ovo je bila veoma plodna saradnja. Prvi put smo videli Bioskop Balkan i odmah smo se zaljubili u prostor. Fondacija i njena direktorka Ksenija Samardžija su nas podržali od samog početka. Glavna ideja bila je da transformišemo zgradu bioskopa u poprište spektakla 21. veka”. Ebru Jetiskin je istakla nekoliko različitih aspekata izložbe: “Nakon pandemije počeli smo da preispitujemo šta je život i šta su društveni odnosi. Fokusiramo se na dnevne rutine ali zaboravljamo na nevidljivi, podzemni svet. Takođe, tu su i slike žena. Društvene mreže su društvo spektakla u 21. veku i ona nam nameću kako treba da izgledamo, a ženska tela su izopačena zbog filtera koje koristimo”.
Ksenija Samardžija, direktorka Fondacije Saša Marčeta, osvrnula se na pripremu izložbe: “Postavku smo počeli da planiramo uobičajeno, da je gradimo sa kustoskinjom Ebru Jetiskin koja je došla iz Istanbula. Onda smo odlučili da taj plan promenimo i damo Lal Batman potpunu slobodu, da sama promišlja Bioskop Balkan. Ona je je unela puno energije, svoj ritam i raspored, i napravila zaista izuzetnu postavku”.
Lal Batman rođena 2001. godine u Bursi. Nakon što je završila srednju likovnu školu, započela je program multidisciplinarnih umetnosti na Univerzitetu Yeditepe 2019. godine. Učestvovala je na kustoskim projektima, radionicama, simpozijumima i panelima u Evropi, Aziji, Južnoj Americi i zemljama Balkana, uključujući Atinu (4th International Athens Art Simposium,UNESCO, 2017), Varnu (Galerija Boris Georgiev & Varna City Gallery, 2017), Šumen (Repeat All Short Movie Festival, 2017), Pariz (Galerie Da Vinci Art), Tokio (Tokio Metropolitan Museum, 2018) i Majami (Historic Art District, 2019). Batman nastavlja da aktivno radi na svojim projektima i izložbama u Turskoj.
Ebru Jetiskin je predavač i nezavisna kustoskinja koja živi i radi u Istanbulu. Radi kao vanredna profesorka na istanbulskom Tehničkom univerzitetu. Pored naučnih istraživanja, radila je kao kustoskinja brojnih izložbi: Cacophony (2013), Code Unknown (2014), Waves (2015) i Exposé (2022), kao i na festivalima Dystopie Sound Art Festival / Berlin (2018) i a’21 amber Network Festival (2021). Godine 2020, kao jedna od osnivačica konferencije FEMeeting: Women in Art, Science and Technology, pozvana je da učestvuje na festivalu Ars Electronica. Jetiskin je potpredsednica turskog Udruženja međunarodnih kritičara umetnosti (AICA).
Izložba će biti otvorena do 4. jula.